Czy wiesz że…?

Cynk, cynkowanie ogniowe, zużycie cynku, wydobycie cynku, antykorozja… Czy wiesz, że:
Straty w Polsce wywołane korozją sięgają rokrocznie 6–8% PKB co oznacza koszty na poziomie 70–100 mld PLN/rocznie.
Skuteczność zabezpieczenia antykorozyjnego powłoką cynkową w „zwykłych” warunkach atmosferycznych wynosi nawet 50 lat.
W przypadku normalnych warunków miejskich ubytek warstwy cynku stanowi około 2 µm na rok.
Nawet w przypadku mechanicznego uszkodzenia powłoki cynkowej stal jest chroniona przez znajdujący się w pobliżu uszkodzenia cynk.
Powłoka cynkowa zachowuje swoje pełne właściwości ochronne także w wysokich temperaturach: do temp. 200 st. C – przy stałej ekspozycji, oraz do temp. 275 st. C czasowo.
W Polsce rokrocznie cynkuje się ponad 650 tys. ton stali, średnio jest to 12 kg/mieszańca (w UE średnio cynkuje się 19 kg stali/mieszkańca) najwięcej w Austrii – aż 32 kg, następnie w Belgii – 26 kg i we Włoszech – 24 kg. W Niemczech jest to około 18 kg/mieszkańca.
W Polsce działa około 60 ocynkowni.
Powłoka cynku na stali to stop żelaza i cynku, w którym żelazo stanowi 25% w warstwie najgłębszej do prawie czystego cynku w warstwie najbliższej powierzchni.

Rocznie produkuje się na świecie ponad 10 mln ton czystego cynku i jego stopów.
50% z tego jest zużywane na cynkowanie zanurzeniowe, dalsze 35% do produkcji mosiądzu i innych stopów cynku. Reszta do produkcji różnych związków cynku, które później są używane do innej produkcji np. baterii.
Liderem w światowej produkcji i zużyciu cynku są Chiny, na które przypada ponad 25% (w ciągu ostatnich 10 lat zużycie wzrosło tam trzy razy). Do pierwszej trójki producentów cynku należą jeszcze Australia (12%) i Peru (także ok. 12%).
W Polsce cynk wydobywa się w okolicach Olkusza i Chrzanowa, rocznie wydobywa się niespełna 100 tys. ton rud cynku. Ze względu na wyczerpywanie się złóż wydobycie powoli spada.

Cynk jest jednym z niezbędnych do życia mikroelementów. Cynk wchodzi w skład ponad 200 enzymów  – odpowiada m.in. za zdrową skórę, włosy, paznokcie a także działanie… narządów zmysłów i sprawność intelektualną.
W organiźmie dorosłego człowieka znajduje się około 2g czystego cynku, najwięcej w mięśniach (60%), oraz znaczne ilości we włosach i paznokciach.


Weldon

Weldon Sp. z o.o.
Usługi cynkowania ogniowego
KONTAKT

tel. 14 670-48-15
e-mail: ocynkownia@weldon.pl

LOKALIZACJA

39-200 Dębica
ul. Metalowców 25 Podkarpacie